زمان مطالعه: ۳ دقیقه

حفاظ پنجره دوجداره چیست؟

حفاظ پنجره دوجداره، سازه مقاومی است که بر روی پنجره‌ها نصب می‌شود تا از هر نوع ورود ناخواسته به ساختمان جلوگیری شود. در گذشته بیشتر حفاظ‌ها در زمان ساخت پنجره روی آن نصب می‌شد، اما امروزه با گسترش استفاده از پنجره‌های UPVC (با توجه به نقش ممتاز آنها در عایق صوتی و گرمای خانه) حفاظ‌ها به طور جداگانه ساخته و جلوی پنجره‌ها نصب می‌شوند.

مزایای استفاده از حفاظ پنجره

اولین مزیت استفاده از حفاظ پنجره، افزایش امنیت است اما قطعا به جز آن مزایای دیگری نیز شامل این ابزار می‌شود. شاید این سوال برای شما به وجود آید که استفاده از دزدگیر، قفل پنجره، درب محکم و… می‌تواند از ورود سارقین جلوگیری کند و نیازی به نصب محافظ نباشد. در پاسخ باید بگوییم که جنس محافظ از آهن است و می‌تواند بالاترین میزان استحکام را داشته باشد. اگر در منطقه‌ای زندگی می‌کنید که آمار سرقت بالاست حتما این نکته را در نظر بگیرید.

یکی دیگر از مزایای نصب حفاظ پنجره این است که از کودکان و حیوانات خانگی شما در برابر خطراتی از جمله سقوط جلوگیری می‌کند. در حال حاضر بسیاری از افراد از حیوانات خانگی نظیر سگ در خانه نگهداری می‌کنند. متاسفانه سقوط آن‌ها از ارتفاع بسیار شایع است. برای پیشگیری از این حوادث باید اقدامات ایمنی را انجام دهید.

جالب است بگوییم که اگر از حفاظ شیک و مدرن برای پنجره استفاده کنید زیبایی نمای ساختمان را افزایش خواهید داد. هر کدام از ساختمان‌ها دارای سبک خاصی در نما هستند. به همین دلیل نیز انواع مختلفی از حفاظ‌ها طراحی و تولید شده که هماهنگی زیادی با این سبک‌ها دارند. استفاده از حفاظ یک اقدام ایمنی و در عین ارزان قیمت است که تمام افراد با هر سطح توان مالی می‌توانند آن را انجام دهند.

نحوه نصب پنجره دوجداره حفاظ دار

پنجره دوجداره حفاظ دار

پنجره دوجداره حفاظ دار

پنجره دوجداره آلومینیومی

حفاظ پنجره دوجداره برای چه کسانی ضروری است؟

تقریبا همه پنجره دوجداره می‌توانند حفاظ داشته باشند، اما بعضی مواقع استفاده از آن حیاتی است.

اگر وضعیت خانه و پنجره دوجداره شما جز یکی از این موارد است، لحظه‌ای در نصب حفاظ تردید نکنید!

پنجره دوجداره خانه‌های ویلایی

پنجره خانه‌های ویلایی در دسترس‌ترین پنجره‌های روی زمین هستند. پنجره این ساختمان‌ها به ویژه در طبقه همکف به سادگی می‌توانند تبدیل به محلی مناسب برای نفوذ به داخل ساختمان شوند.

این موضوع برای خانه‌های ویلایی که در حاشیه‌های شهر و دور از مناطق مسکونی دیگر هستند بسیار ضروری‌تر است.

حفاظ‌ این خانه‌ها باید از نوع مقاوم انتخاب شود و تمام نکات امنیتی لازم در ساخت و نصب آنها رعایت شود.

مطالب مرتبط: پنجره دوجداره

پنجره دوجداره طبقات پایین آپارتمان‌ها

در صورتی که در طبقه همکف یا اول آپارتمان‌ها سکونت دارید، باید بدانید که نصب حفاظ پنجره برای شما بسیار مهم است. پنجره‌ این طبقات از ساختمان بسیار در دسترس هستند و سارقین به سادگی می‌توانند با یا بدون وسایل کمکی وارد این واحدهای مسکونی‌ شوند.

واحدهای دارای کودک

در صورتی که ساخت واحد مسکونی شما به صورتی است که کودک شما به پنجره واحد دسترسی دارد و احتمال سقوط کودکان از پنجره وجود دارد، شدیداً توصیه می‌کنیم که از حفاظ پنجره استفاده کنید. حفاظ این گونه پنجره‌ها معمولا ساده‌تر هستند و نیاز نیست از مقاومت و فشردگی بالایی برخوردار باشند. در واقع همین که مانع از سقوط اطفال شود، کافی است و نیازی به رعایت اصول امنیتی بالا نیست.

مزایای پنجره دوجداره حفاظ دار

پنجره دوجداره حفاظ دار

نکات مهم برای انتخاب و خرید حفاظ پنجره دوجداره ایمن

هماهنگ کردن و ست کردن تمام بخش‌های نمای ساختمان با یکدیگر می‌تواند نقش مهمی در زیبایی آن ایفا کند. پس نکته‌ای که باید در حین خرید و انتخاب حفاظ در نظر داشته باشید این است که سایر اجزا مانند نمای ساختمان و رنگ آن را مد نظر قرار دهید. اگر نمای ساختمان کلاسیک است باید در انتخاب نرده این فاکتور را جدی بگیرید. اگر قصد دارید حفاظ را برای پنجره‌ای نصب کنید که در بالکن یا تراس قرار دارد باید به محیط بالکن و تراس نیز توجه کنید و برای ایجاد هماهنگی بین آن‌ها انتخاب بهتری داشته باشید.

حفاظی که برای پنجره ساخته می‌شود نباید به نحوی باشد که از ورود نور طبیعی به درون خانه جلوگیری کند. بدین منظور نباید فاصله بین حفاظ‌ها کمتر از ۱۳ سانتی متر باشد. رعایت برخی از استانداردها الزامی است. به طور مثال از پروفیل‌های ضخیم استفاده نکنید تا با کاهش نور مواجه نشوید. یک حفاظ مناسب نباید در چشم‌انداز روبرو اختلال ایجاد کند و مانع از تماشای آن شود.