زمان مطالعه: ۴ دقیقه

یراق بعد از پروفیل یکی از قطعات تاثیر گذار و مهم در عایق بودن پنجره دوجداره می باشد، در این نوشته می خواهیم به تاثیر یراق در پنجره دوجداره بپردازیم.

همانطور که از معنی کلمه پنجره دوجداره عایق یو پی وی سی پیداست یکی از مهمترین و اساسی ترین خواص اینگونه پنجره ها ، بحث عایق بودن آن می باشد که باعث جلوگیری از دود و گرد وغبار و سر و صدای بیرون داخل واحد می گردد.

چرا تاثیر یراق در پنجره دوجداره و نقش آن در کیفیت عایق بودن پنجره مهم است ؟

یراق خوب برای پنجره دوجداره یو پی وی سی باید انتظارات زیر را برآورده سازد:
۱. تحمل و مهار وزن لنگه بازشو و شیشه و سایر ملزومات:
از آنجایی که پنجره دوجداره با درخواست مهندسان، معماران و مشتریان در ابعاد و اندازه های گوناگون ساخته میشود، قطعاً اندازه بازشو ها در پنجره ها یکسان نیستند و به همین علت وزن هر لنگه بازشو با توجه به مصرف و نوع پروفیل و شیشه دوجداره آن متفاوت است و به همین علت می بایست یراق مناسبی برای هر پنجره انتخاب شود که بتواند وزن وارده را تحمل کند ودر مدت زمان باعث افت لنگه پنجره دوجداره نشود.

این مسئله میتواند سبب خارج شدن لنگه از رگلاژ گردد که باعث بوجود آمدن مشکلات فراوان در باز و بسته کردن پنجره دوجداره یو پی وی سی می گردد.

متأسفانه امروزه به شدت این مسئـله دیده می شود که برای پایین آوردن قیمت یک پنجره از یراق های نامناسب استفاده می شود و این در حالی است که در پنجره دوجداره یو پی وی سی با تغییر ارتفاع و عرض بازشو مکانیزم یراق نیز به خاطر تحمل وزن تغییر می کند، اما عمدتاً به خاطر پایین نگه داشتن قیمت پنجره به این مسئله توجه زیادی نمی شود.

آبندی کامل پنجره دوجداره

در زندگی صنعتی و شهری امروزه یکی از مهمترین مسائل جلوگیری از گرد و غبار و هوای آلوده به داخل واحدهای ساختمانی است که بسیار مورد توجه است.
اگر یراق تولید شده براساس استاندارد های موجود نباشد عملیات فیتینگ میان لاستیک آبندی و پروفیل به درستی صورت نمی پذیرد و در نتیجه پنجره دوجداره تولید شده انتظارات این بحث را به درستی برآورده نمی سازد.

مطالب مرتبط: یراق پنجره دوجداره

لازم به ذکر است که یادآور شویم در بحث آبندی همانند بحث قبلی اگر از یراق مناسب با توجه به اندازه لنگه استفاده نشود، بحث آبندی پنجره به درستی صورت نمی پذیرد.

ایمنی و ضدسرقت بودن پنجره دوجداره یو پی وی سی

بحث ایمنی و ضدسرقت بودن در تمام انتخابات انسان نقش به سزایی دارد ، همانطور که شما در خرید ماشین ، منزل و… به این مسئله توجه خاصی دارید.

یراق مورد استفاده در پنجره دوجداره یو پی وی سی باید به گونه ای طراحی شود که ورود افراد از بیرون به داخل را غیرممکن سازد.

که این امر به وسیله طراحی و هندسه های خاص در مکانیزم یراق پنجره صرت می پذیرد. برای مثال وجود پلیت ها و قفلهای قارچی باعث درگیری قفلها در یکدیگر شده و هیچ شخصی حتی با دیلم و وسایل دیگر از بیرون قادر به باز کردن پنجره نمی باشد.

مقاومت یراق در برابر هرگونه آب و هوا و خوردگی

تاثیر یراق در پنجره دوجداره

تاثیر یراق در پنجره دوجداره
تاثیر یراق در پنجره دوجداره

با توجه به متنوع بودن آب و هوای منطقه کشور ما و همچنین وجود سرما و گرما، رطوبت و بارندگی می بایست یراق انتخابی در برابر مسائل یاد شده مقاوم باشد تا باعث خوردگی یراق و یا درگیری بین قطعات یراق در پنجره دوجداره یو پی وی سی در مدت زمان نگردد.

روان بودن و کاربری آسان

قاعدتاً می بایست یراق پنجره به گونه ای عمل کند که باز و بسته شدن پنجره به نرمی و َآسانی با کمترین فشار فیزیکی ممکن به دستگیره صورت پذیرد تا انسان بتواند به راحتی از نوع باشوهای پنجره استفاده نماید.

چگونه نفوذ پذیری پنجره را کم کنیم؟

وظیفه پنجره دو و سه جداره جلوگیری از ورود رطوبت، حرارت، سرما و… به داخل خانه است. حالا اگر در ابتدای نصب پنجره قطرات آب و غبار در اطراف پنجره دیدیم. معنی آن، این است که یراق و لوازم مناسبی برای پنجره انتخاب نشده و ممکن است در ادامه ما با مشکل روبه‌رو شویم. برای همین پیش از نصب پنجره‌ها مطمئن شوید که از یراق‌آلات مناسبی استفاده شده و پنجره به درستی رگلاژ و آب بندی می‌شود.

برای کم کردن میزان نفوذپذیری می‌بایست عمل آب بندی پنجره دوجداره توسط یک فرد حرفه‌ای انجام شده و پنجره و یراق‌آلات آن نیز رگلاژ شود.

در مرحله رگلاژ تمام یراق داخل قاب، دستگیره‌ها و پلاستیک‌های درزگیر بررسی می‌شوند. پنجره‌های دوجداره یک بار توسط مونتاژ کار و یک بار توسط نصاب رگلاژ می‌شوند تا از ورود هرگونه آلودگی و سروصدا جلوگیری شود.

بعد از رگلاژ پنجره‌ها نصاب باید با مواد مخصوص و ضد آب دور تا دور پنجره را درزگیری کند تا از جریان هوا از اطراف پنجره جلوگیری کند.

نقش رگلاژ در آب بندی پنجره دوجداره

رگلاژ از جمله موارد حیاتی در مرحله مونتاژ و نصب پنجره دو جداره است که حتما باید توسط یک متخصص نصب کاربلد انجام شود. اینکه چه زمانی باید نسبت به تعمیر و رگلاژ پنجره دوجداره اقدام کنید کاملا به جنس پروفیل،‌ کیفیت یراق و زمان مشخص شده توسط تیم نصب بستگی دارد. اما در مواردی ممکن است پنجره ممکن است به رگلاژ مجدد نیاز پیدا کند که در زیر به آن اشاره شده است.

ورود و خروج گرما و سرما در فصل های تابستان و زمستان اتلاف انرژی را به همراه خواهد داشت

نصب غیر اصولی پنجره‌ها
نفوذ آب از کناره‌های فریم پنجره دوجداره
گیر کردن دستگیره‌های پنجره در هنگام باز و بسته‌‌شدن
هم شدن لنگه باز شو
خرابی و شکستگی یراق‌آلات
خرابی لاستیک‌های به کار رفته در اطراف پنجره