زمان مطالعه: ۴ دقیقه

پنجره دو جداره

پنجره دوجداره را پنجره upvc نیز می‌نامند. Upvc مخفف Unplasticised Poly Vinyl Chloride است، upvc مشتقات نفت خام است. انواع پنجره دو جداره در مقابل سرما و گرما مقاومت بالایی دار، از هدررفت انرژی جلوگیری می‌کند و جلوه زیبایی به ساختمان می‌دهد.

پنجره دوجداره در سال ۱۸۶۵ میلادی، یک فروشنده شیشه در نیویورک اختراع کرد. این فروشنده نیویورکی این اختراع خود را ثبت کرد و ثابت کرد که پنجره دوجداره از انتقال حرارت به بیرون جلوگیری کند. بعدها آلمانی‌ها با اختراع فروشنده نیویورکی انواع پنجره دو جداره را روانه بازار کردند که جایگزین پنجره‌های قدیمی آهنی، چوبی و آلومینیومی شد.

انواع پنجره دو جداره که امروزه در ساختمان‌ها استفاده می‌شود از دو لایه شیشه که بین آنها یک گاز بی اثر قرار دارد ساخته شده است. فریمی که در انواع پنجره دو جداره استفاده می‌شود از پروفیل upvc است که در برابر ضربه، فشار، دما، اشتعال و… مقاومت بالایی دارد. در واقع upvc جایگزین آلیاژهای فلزی و غیرفلزی در ساخت در و پنجره شده است.

پنجره دوجداره از دو یا چند لایه شیشه تشکیل شده، دور تا دور شیشه‌ها نوار اسپیسر قرار گرفته و شیشه‌ها از هم جدا شده‌اند. همانطور که اشاره کردیم، فضای بین شیشه‌ها با یک گاز بی‌اثر مثل آرگون پر می‌شود. جنس اسپیسرها که در انواع پنجره دو جداره به کار می‌‌رود آلومینیومی است، رطوبت هوای بین دو شیشه از طریق سیلیکا ژل که نوعی رطوبت گیر است، جذب می‌‌شود.

انواع پنجره دوجداره

انواع پنجره دوجداره

انواع پنجره دوجداره

انواع پنجره دوجداره

انواع پنجره دوجداره

انواع پنجره دوجداره

مزایای استفاده از انواع پنجره دو جداره

 • مقاوم در برابر ضربه و فشار، شکستن دو لایه شیشه که در انواع پنجره دو جداره وجود دارد، فشار زیادی را می‌طلبد.
 • عایق حرارتی، گاز آرگونی که بین شیشه‌های پنجره دوجداره به کار می‌رود، نوعی عایق حرارتی است که در زمستان از ورود سرما به داخل ساختمان و در تابستان از خروج سرما جلوگیری می‌کند.
 • کاهش هزینه، از هدررفت انرژی جلوگیری می‌کند و هزینه‌های مربوط به انرژی را کاهش می‌دهد.
 • عایق صوتی، یکی از ویژگی‌های انواع پنجره دو جداره جلوگیری از آلودگی صوتی است. دو یا چند لایه شیشه به کار رفته در انواع پنجره دو جداره میزان ورود صدا به داخل ساختمان را کاهش می‌دهد.
 • عدم نیاز به ترمیم رنگ، یکی از ویژگی پنجره دوجداره عدم نیاز به رنگ آمیزی است. رنگ پنجره‌های قدیمی در اثر رطوبت و گذشت زمان از بین می‌رفت که نمای زیبایی را ایجاد نمی‌کرد و هر چند وقت یکبار نیاز به رنگ آمیزی داشت.
 • نظافت آسان، جنس پروفیلی که در انواع پنجره دو جداره به کار می‌رود به نوعی است که نظافت آن آسان است.
 • مقاوم در برابر نفوذ آب، یکی از مزایا پنجره دوجداره مقاومت آنها در برابر نفوذ آب و گردو غبار است.
 • عدم تغییر رنگ، پنجره دو جداره با گذشت زمان و در اثر نور خورشید تغییر رنگ نمی‌دهد.
 • مقاوم در برابر تغییرات آب و هوا، این پنجره‌ها در برابر تغییرات دمای هوا تغییر شکل نمی‌دهند.
 • تنوع مدل، با توجه به سلیقه و معماری خانه‌ها انواع پنجره دوجداره از نظر شکل و مدل ساخته شده است.
 • تنوع بالا در بازشو، از دیگر مزایای خوب در پنجره‌های upvc تنوع در مدل باز شدن است. انواع پنجره دو جداره با توجه به مدل بازشو نیز دسته‌بندی می‌شود.
 • مقاوم در برابر پوسیدگی و زنگ زدگی، یکی از معایب انواع پنجره قدیمی مانند چوبی و فلزی مقاومت پایین آنها در برابر پوسیدگی و زنگ‌زدگی و عمر کوتاه آنها بود، اما امروزه انواع پنجره دو جداره عمر بالایی دارند و دچار پوسیدگی و زنگ‌زدگی نمی‌شوند.
 • امنیت بالا، یکی از بزرگ‌ترین مزایا در انواع پنجره دو جداره استفاده از یراق‌آلات ایمن و جدید است که نتیجه آن بالا بردن امنیت خانه است، همچنین امکان طراحی پروفیل‌های امنیتی نیز وجود دارد.

مطالب مرتبط: پنجره دوجداره

 • استفاده از یراق‌آلات اتوماتیک، در انواع پنجره دو جداره می‌توان قفل‌ها و یراق‌آلات الکترونیک استفاده کرد که کنترل از راه دور را ممکن می‌کند.
 • نصب آسان، اگر در منزل شما هنوز پنجره قدیمی وجود دارد، می‌توانید بدون نگرانی از بنایی و به هم‌ریختگی خانه، بهترین پنجره دوجداره را انتخاب و نصب کنید.

انواع پنجره دوجداره استاندارد:

زمان مطالعه: ۴ دقیقه
پنجره دوجداره بر اساس نوع بازشو و نوع یراق آلات انواع مختلفی دارد. پنجره دوجداره را نیز می توان بر اساس نوع متریال تقسیم بندی کرد، پنجره دوجداره upvc و پنجره دوجداره آلومینیومی.

پنجره دوجداره کشویی

پنجره دوجداره کشویی یکی از پرطرفدارترین مدل‌ها در بین انواع پنجره دو جداره است. بهترین پنجره دوجداره برای خرید، مدل کشویی است. پنجره دوجداره کشویی در هر ساختمانی قابل اجرا است. عملکرد پنجره دوجداره کشویی شبیه به مدل دو لنگه است و به جای حرکت عمودی به صورت افقی حرکت می‌کنند.

پنجره دوجداره کشویی بر اساس نحوه باز شدن به دو دسته تقسیم می‌شوند.

 • پنجره دوجداره کشویی یک لنگه بازشو
 • پنجره دوجداره کشویی دو لنگه بازشو

در پنجره دوجداره کشویی یک لنگه بازشو یکی از لنگه‌های پنجره باز می‌شود و در مدل دوم هر دو لنگه پنجره قابلیت باز و بسته را شدن به صورت کشویی دارد. پنجره دوجداره کشویی نسبت به نوع لولایی آن ۲۰ درصد عایق‌بندی کمتری دارد و برای استفاده در مناطقی که هوا بسیار گرم و یا بسیار سرد، پر سر و صدا و … انتخاب مناسبی نیست.

اگر بنا به شرایطی مجبور به خرید پنجره دوجداره کشویی شدید، نوعی که یراق آن فولکس واگنی است، خریداری کنید. این یراق‌ها عایق‌بندی استاندارد دارند و از هدررفت انرژی جلوگیری می‌کند. مدل کشویی به این جهت که هنگام باز و بسته شدن فضایی را اشغال نمی‌کند، بهترین پنجره دوجداره برای خرید است.

پنجره دوجداره تک حالته

پنجره‌های upvc تک حالته، پنجره بر روی یک محور افقی حرکت می‌کند. پنجره‌های تک حالته قیمت مناسبی دارند و در صورت نیاز می‌توان یراق و لوله‌ها را تعویض کرد.

پنجره upvc دو حالته

پنجره upvc دو حالته در دو محور افقی و عمودی با یک دستگیره باز می‌شود. در بخش‌هایی از ساختمان مانند آشپزخانه، راهرو و… که نیاز به جابه‌جایی هوا دارد، مناسب است. این مدل نیز فضای کمی را اشغال می‌کند.

پنجره دوجداره فرانسوی

این مدل از پنجره‌های دو جداره مولین یا فریم در وسط پنجره وجود ندارد، به همین دلیل زاویه و وسعت دید بیشتر است. مدل فرانسوی برای مناطقی که منظره زیبایی دارند بهترین پنجره دوجداره است.

پنجره فولکس‌واگنی

نحوه باز شدن در پنجره‌های مدل فولکس‌واگنی مانند در فولکس‌واگن یا ون است. یراق‌آلات این مدل نسبت به مدل‌های دیگر گران‌تر است.

قیمت پنجره دو جداره چگونه محاسبه می‌شود؟

قیمت پنجره دو جداره یکی از فاکتورهای مهم در انتخاب است. برای محاسبه دقیق قیمت پنجره دو جداره باید ابعاد را به طور دقیق اندازه‌گیری شود. تعداد بازشوها، فیکس، نوع باز شدن، مدل بازشو در قیمت پنجره دو جداره تاثیر دارد. یکی دیگر از عوامل مهم در تعیین قیمت پنجره دو جداره پروفیل است. پروفیل‌ها انواع مختلفی دارند و با توجه به کیفیت، رنگدانه‌ها و برند قیمت متفاوت است. پروفیل‌‍‌های رنگی و لمینت بسته به مساحت باعث تغییر قیمت می‌شوند.